پرسش و پاسخ-سوال هادسته بندی: سوال هاروغن کاری دستگاه برش لیزری
پرسیده شده توسط سید علی در 1 سال پیش
دوستان برای روغن کاری دستگاه برش لیزری چه پیشنهادی دارید؟از چه روغنی استفاده کنیم و هر چند وقت یکبار دستگاه رو روغن کاری کنیم؟
4 پاسخ
بهترین پاسخ
پاسخ داده شده توسط رایانفر در 1 سال قبل
به صورت ترکیبی از روغن چرخ خیاطی و اسپری wd10 یا wd40 استفاده بشه. حتی بهتره که از همون wd10 استفاده کنین. روغن‌های دیگه به جای اینکه روان کنه بدتر استحکاک به وجود میاره دستگاه لیزر در واقع یک ربات هست که با کوچکترین استحکاک مسیرش عوض میشه و حتی باعث خطا زدن دستگاه میشهاسپری هم فرق نمیکنه خارجی یا ایرانی، هر کدوم استفاده کردید خوبه.پس به این صورت عمل کنین: برای روانکاری روغن چرخ خیاطی بزنید . موقعی که احساس کردید روغن روی ریل داره سیاه میشه، با دستمال ریلها رو کاملا پاک کنید. بعد دستگاه رو آروم حرکت بدید و در مسیر پیشروی، به چپ و راست و بالا و پایین جلوی واگنها اسپری wd40 یا wd10 بپاشید. بعد که ریل ها کاملا با اسپری خیس شد با سرعت بالا جابجا کنید تا داخل واگنها کامل شسته بشه. حالا دوباره ریلها رو با دستمال خشک کنید و مدتی روغن چرخ خیاطی بزنید. روغن که شروع کرد به سیاه شدن دوباره برید سراغ اسپری wd40 یا wd10, برای مکانیک قلطکی (بلبرینگ خارجی و داخلی) از پد آغشته ب روغن استفاده کنید ک خیلی کم و بدون ریزش روغن کاری بشه و در ضمن تسمه ها نباید روغنی بشن. صرفا برای روی شفت محور استفاده کنید و قبل از روغن کاری هم با دستمال کاملا تمیز کنید.و در نهایت به هیچ عنوان از گیریس استفاده نکنید. چون گل می کنه و ممکنه با تسمه جابه جا بشه و دنده های تسمه رو پر کنه.
پاسخ داده شده توسط سالامانیا در 1 سال قبل

از اسپری w40 روغن استفاده کن. میتونی از ابزار فروشی ها بگیری.

پاسخ داده شده توسط سعید در 1 سال قبل

من دستگاهم رو ک پارسال خریداری کردم به همراهش به من یه قوطی کوچیک روغن هیدرولیک دادن ، برای همین من از روغن هیدرولیک برای روغن کاری دستگاه استفاده میکنم

پاسخ داده شده توسط داریوش هخامنشی در 1 سال قبل

سلام

تجربه حقیر نشان داده که روغن چه معمولی و چه هیدرولیک دشمن جون دستگاه هست.

روش صحیح تمیز کردن دستگاه لیزر :

 1. ابتدا محل ریلها و قسمتهای متحرک را بوسیله باد و یا دستمال نخی گرد و خاک های روی ریلها و بلبرینگ ها را تمیز نمایید.

 2. با استفاده از اسپری w40 ریلها را شستشو نمایید. خاصیت اسپری این هست که کلیه چربی ها و گرد و خاکها که بر روی ریلها چسبیده و با دستمال جدا و تمیز نمی شود را در خود حل کرده و ریلها را کاملا تمیز می کند ( دقت فرمایید تا اسپری بر روی آینه و لنزها نپاشد.)

 3. مرحله مهم اینکه پس از گذشت چند دقیقه حتما با یک دستمال محل ریلها را تمیز کنید تا چربی و کثیفی هایی که بوسیله اسپری از ریل جدا شده را پاک نماید.

4.اگر از روغن هیدرولیک و یا هر نوع چرب کننده دیگر استفاده نمودید حتما پس از چند دقیقه محل های روغنکاری شده را بوسیله پارچه و دستمال تمیز فرمایید.

 1. با کشیدن صابون (گلنار) بر روی تسمه ها از خشک شدن و عدم انعطاف آنها جلوگیری نمایید.

 2. حالا نوبت به تمیز کاری آینه و لنزهای دستگاه رسیده که بوسیله پنبه و یا پارچه نخی و الکل 96 درصد صنعتی آینه را تمیز و سپس خشک و براق نمایید.

  توجه داشته باشید که تمیز کردن آینه ها بصورت زود به زود باعث خش افتادن روی آنها می گردد لذا برای تمیز کردن آینه ها بصورت زود به زود زیاد حساسیت نداشته باشید.

 • چرا روغن برای دستگاه مضر میباشد؟

  وقتی که ریلها چرب باشند خیلی سریع گرد و خاک به آنها میچسبد و تبدیل به حالت گریسی می شود و رفته رفته سفت می شود و نه تنها ریلها را روان نمی کند بلکه باعث اصطکاک و خرابی ریلها می شود لذا بعد از استفاده از روغن حتما محل روغنکاری را تمیز و براق نمایید.

  امیدوارم این تجربه به دوستان و اساتید محترم کمک کرده باشد.

جواب شما
15 + 9 =