همه چیز در مورد لنز دستگاه برش لیزر

فهرست:

 • مقدمه
 • فوکوس و فاصله کانونی در لنز دستگاه لیزر چیست؟
 • راهنمای انتخاب لنز دستگاه لیزر
 • مقایسه و تفاوت لنز ها با یکدیگر
 • نتیجه گیری

مقدمه

بدون اطلاعات در مورد نحوه ی کارکرد دستگاه لیزر و به خصوص لنز و عدسی، نمی توان حکاکی و برش خوبی ارائه نمود و کیفیت خروجی کار را حفظ کرد.

خیلی از همکاران از کیفیت بد برش و حکاکی دستگاه خود ایراد می گیرند و خروجی با کیفتی ارائه نمی دهند که تمام این مشکلات با کمی آموزش و اطلاعات قابل حل شدن است.

فوکوس و فاصله کانونی در لنز دستگاه برش لیزر

لنز دستگاه لیزر در کیفیت حک و برش رابطه ی مسقیم دارد. پس برای درک بهتر این موضوع که باید از چه نوع عدسی استفاده کنیم، بهتر است در مورد فوکوس و فاصله ی کانونی بیشتر بدانیم.
این که از چه لنزی برای حکاکی و از چه لنزی برای برش استفاده شود بسیا تاثیر گذار است، چون لنز ها از نظر فاصله ی کانونی با یکدیگر متفاوت هستند و همین فاصله باعث ایجاد تفاوت لنز در استفاده برای برش یا حکاکی می شود.

نقطه ی انتهایی فاصله ی کانونی که اشعه ی لیزر در آنجا بر صفحه ی برش (پلکسی یا ام دی اف) متمرکز می شود را فکوس می گوییم.
فوکوس ریز ترین نقطه ی لیزر و محل تلاقی تمام اشعه ی تیوب است (بالاترین سطح انرژی را دارست. قبل و بعد از این نقطه، اشعه ی لیزر پهن و انرژی کمتری دارد).

فاصله کانونی و فوکوس لنز دستگاه لیزر


به طور مثال:
لنز دستگاه لیزر با فاصله کانونی 2 اینچ به این معنی است که حداکثر شدت انرژی و کارایی اشعه لیزر برای حک و برش روی متریال (ام دی اف، پلکسی، مولتی و…) زمانی بدست می آید که فاصله ی کانونی 2 اینچ یا 5.08 سانتی متر باشد (از مرکز عدسی تا روی سطح کار)

راهنمای انتخاب لنز دستگاه لیزر

از چه نوع لنز یا عدسی در دستگاه لیزر استفاده کنیم؟
این تصمیم بستگی به مواردی دارد که در زیر بیان می کنیم:

 • قدرت تیوب دستگاه شما
 • نوع و ضخامت متریال مورد استفاده شما
 • میزان نمایش جزئیات و وضوح تصویر در حکاکی (dpi) که میخواهید به آن دست یابید.

به طور کلی به این صورت می توان باین کرد که:
برای حکاکی اگر بخواهیم میزان جزییات بیشتری نمایش دهیم، باید از لنزی با فاصله ی کانونی کمتر استفاده شود و هنگام برش اگر ضخامت متریال زیاد باشد، بهتر است لنزی که فاصله ی کانونی بیشتری دارد استفاده کنیم.
پس، لنز با فاصله ی کانونی کمتر، مناسب برای حکاکی چهره و تصویر است و عدسی یا لنز با فاصله ی کانونی بیشتر برای برش متریال با ضخامت بالا مورد استفاده می گیرد.

حالا چرا عدسی دستگاه با فاصله ی کانونی بیشتر، قدرت بیشتری در برش دارد؟

فاصله کانونی و فوکوس در عدسی دستگاه لیزر

عمق میدان (focal tolerance) یا همان منطقه ی L که در تصویر مشخص شده، را ببینید..
اگر از لنزی با فاصله ی کانونی بیشتر استفاده کنیم، قدرت بیشتری در برش ایجاد خواهد شد و مقدار فاصله ای که اشعه ی لیزر در باریک ترین حالت موثر خود طی می کند بیشتر است.
همچنین درهنگام برش متریال با ضخامت بیشتر، لبه های صاف تری را ایجاد می شود.

این بدان معناست که عمق میدان یا همان منطقه ی (L یا باریکترین مسافتی که اشعه ی لیزر طی می کند) در یک لنز 5 اینچی تقریباً دو برابر یک لنز 2.5 اینچی است. هر چند که نقطه ی فوکوس در عدسی 5 اینچ بزرگتر خواهد شد و به کوچکی نقطه ی فوکوس لنز 2.5 اینچی نیست.

البته به این مورد توجه کنید که فاصله ی کانونی بیشتر باعث می شود قطر پرتو لیزر ضخامت بیشتری در مقایسه با لنز هایی با فاصله ی کانونی کمتر داشته باشد و در نتیجه خط برشی با ضخامت بیشتر ایجاد کند.
همچنین گرمای بیشتری به همراه اشعه با ضخامت بیشتر برسطح کار توزیع می شود. پس باید در متریالی که به گرما حساس هستند بیشتر مراقبت نمود.

جدول مقایسه و توضیحات در مورد لنز های مختلف

نوع لنزموارد استفاده (حکاکی و برش)ویژگی های لنز
لنز 1.5 اینچ CO2مناسب برای حکاکی، مهر سازی و کلا کارهای گرافیکی و کار با حروف نازک (استفاده برای حک با رزولوشن بیشتر از 500 DPI)1. قدرت پرتو در این نمونه کمتر است و در مقابل ظرافت کار را بالا می برد.
2. مناسب استفاده در متریال هایی با ضخامت کم مثل کاغذ یا پلکسی کمتر از 6 میل و یا چوب با سختی متوسط ​​وضخامت کمتر از 8 میل.
لنز 2.0 اینچ CO2مناسب برای کارهای گرافیکی با کیفیت متوسط ​​( قابل استفاده از رزولوشن 100 DPI تا 500 DPI ) و حکاکی در حد استاندارد1. قدرت پرتو در این لنز تقریبا متوسط است.
2. مناسب برای استفاده در پلکسی با ضخامت کمتر از 8 میل و چوب با ضخامت کمتر از 12 میل و سختی متوسط است.
لنز 2.0 اینچ CO2
clearance lens
عمدتا برای برش استفاده می شود. (همانطور که در بالا گفته منظور از clearance، منطقه ی L بیتشر نسبت به نمونه ی معمولی است)1. همان خواص بالا در برش دارد با این تفاوت که می توان فاصله ی نازل از متریال را بیشتر قرار داد.
2. چندان مناسب حکاکی نیست.
لنز 2.5 اینچ CO2استفاده برای کارهای گرافیکی با رزولوشن و وضوح کم (رزولوشن کمتر از 500). مناسب حک چهره و تولید بالبینگ نیست. مناسب حکاکی بر روی متریال های حساس به حرارت مثل لمینت و یا لایه برداری1. قدرت لیزری بالا
2. مناسب برش پلکسی کمتر از 12 میل و چوب کمتر از 15 میل با سختی متوسط
3. در هنگام برش، لبه های کار صاف تر از لنز های گفته شده در بالا برش می دهد.
لنز 2.5 اینچ CO2
clearance lens
عمدتا برای برش استفاده می شود. (همانطور که در بالا گفته منظور از clearance، منطقه ی L بیتشر نسبت به نمونه ی معمولی است) 1. همان خواص بالا در برش دارد با این تفاوت که می توان فاصله ی نازل از متریال را بیشتر قرار داد.
2. چندان مناسب حکاکی نیست.
2.85 اینچ flexxقابل استفاده برای لیزر CO2 و لیزر فایبر.
ویژگی های لنز 2.5 اینچی CO2 و لنز فایبر 3.2 اینچی را دارا است.
همان ویژگی های 2.5 اینچ co2 و 3.2 اینچی فایبر
3.2 اینچ فایبریکی از لنز های استاندارد و دقیق با فاصله منطقه L بسیار کوچک و مناسب حکاکی و کارهای گرافیکی(مناسب استفاده در تصاویر با رزولوشن تا 500 DPI)
لنز 3.75 اینچ CO2لنز برای دستگاه حکاکی دوار SP500. اجازه حکاکی اجسام گرد با قطر کمتر از 50 میلی متر را می دهد
لنز 4.0 اینچ CO2مناسب برای برش و حکاکی بر روی چوب به وسیله ی سوزاندان است و مثل لنز های دیگر عملیات لایه برداری را برای حک انجام نمی دهد و قدرت بالایی در پرتو لیزر داردمناسب استفاده بر روی سطوح لاستیکی
لنز 5.0 اینچ CO2کاملا مناسب برش متریال هایی با ضخامت بالا و به هیچ عنوان قابل استفاده برای حکاکی نیست.1. قدرت اشعه لیزری بالا
2. مناسب برش برای پلکسی اکرولیک تا ضخامت 25 میل و چوب با ضخامت 20 میل با سختی متوسط.
3. لبه های کار را با کیفیت بالاتر و صاف تری نسبت به لنز های دیگر انجام می دهد
5.0 اینچ فایبرمناسب برای استفاده در دستگاه فایبر و حکاکی بر روی سطوحی که کاملا مسطح نیستند.
لنز 7.5 اینچ CO2 (for SP1500)کاملا مناسب برش و به هیچ عنوان قابل استفاده برای حکاکی نیست1. قدرت لیزری بالا
2. مناسب برش پلکسی اکریلیک تا ضخامت 40 میل.
3. کیفیت بالای برش لبه ی کار نسبت به دیگر لنز ها

توجه: هنگام قرار دادن لنز در نازل دستگاه باید دقت نمود که قسمت محدب و برامدگی به سمت بالا باشد و قسمت صاف آن به سمت سینی دستگاه.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله:

لنز با فاصله ی کانونی کمتر (مثلا لنز 1.5 اینچ) نقطه ی فوکوس کوچکتر و ظریف تری دارد و هر چه این عدد در عدسی ها بزرگتر شود، نقطه ی فوکوس هم ضخیم تر می شود

لنز 1.5 اینچ مناسب حکاکی است و هر چه این عدد بیشتر شود از کیفیت حکاکی هم کم می شود.

عدسی با اینچ بالا مناسب برش است و برای حکاکی کیفیت خوبی ارائه نمی دهد

2 دیدگاه برای این صفحه ثبت شده است. نظر شما چیست؟

 1. امین ارجمندمنش گفت:

  مطلب عالی بود

  1. گروه پانته گفت:

   ممنون از نظر خوب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *